Čo sú mitochondrie?
Mitochondrie sú membránovo viazané bunkové organely, ktoré generujú väčšinu chemickej energie potrebnej na napájanie biochemických reakcií bunky. Bez mitochondrií by vyššie živočíchy pravdepodobne neexistovali, pretože ich bunky by boli schopné získavať energiu iba z anaeróbneho dýchania (v neprítomnosti kyslíka), čo je proces oveľa menej účinný ako aeróbne (dýchanie). Pomocou istých procesov ( oxidatívna fosforilizácia ) generujú tvorbu ATP ( energetická jednotka pre telo a život), ktoré je zdrojom pre mnoho biochemických a fyziologických procesov ako je rast, pohyb a homeostáza (rovnováha). Každodenné fungovanie vyžaduje spotrebu ATP, čo je aj dôvodom prečo sme závislí na potrave a príjme kyslíka. Za týmto jednoduchým vysvetlením sa skrýva komplexný process tvorby ATP v mitochondriách.
Mitochondrie sa vyskytujú v každom svale a orgáne a v každej bunke. Presný počet sa nevie odhadnúť, ale odhadujú sa zhruba trilióny mitochondrií v tele. Napríklad mozog, ktorý je energeticky náročný obsahuje najviac mitochondrií pretože je na nich závislý.
Zjednodušene povedané základnou funkciou mitochodnrií je produkcia energie pre organizmus.
Slnko, svetlo a mitochondrie
Teraz keď vieme čo sú a akú funkciu majú mitochondrie, prezradíme čo má spoločné slnko, slnečné svetlo a mitochondrie.
Svetlo je elektromagnetické žiarenie s vlnovými dĺžkami medzi 380 a 750 nm, ktoré je viditeľné ľudským okom. Jednotkou svetla je fotón. Svetelná vlna je zložená z mnoha fotónov. Poznáme 7 vlnových dĺžok; fialová, tmavomodrá, modrá, zelená, žltá, oranžová a červená. Každá farba má svoju vlnovú dĺžku. Najkratšia je fialová a najdlhšia je červená. Slnko obsahuje všetký vlnové dĺžky a počas dňa sa dynamicky mení, čo znamená, napríklad ráno je červená a infračervená dominantná a postupne sa pridáva intenzita iných dĺžok.
Svetlo rôznych vlnových dĺžok má potenciál ovplyvňovať proteínové komplexy (predstav si malé elektrárne) ktoré stoja za tvorbou ATP v mitochondriách. Neuróny centrálneho nervového systému sú absolútne závislé od mitochondriálne generovaného ATP. Štúdie potvrdzujú spojitosť medzi svetlom a jeho vplyvom na mitochondrie, konkrétne na ich proces vytvárania ATP. Ten proces sa volá elektrónový transportný reťazec, je citlivý na infračervené a skoro infračervené svetlo, ktoré zvyšuje tvorbu ATP.
Okrem tvorby ATP čo je jedna z najdôležitejších procesov tele, prebieha v pozadi mnoho iných procesov a väčšina z nich sa spúšťajú na základe svetelného signálu.
Laicky opísané, slnko je satelit, svetlo a svetelné vlny sú signál a mitochondrie sú prijímač.
Elektrické pole a regenerácia
Čo má elektrina spoločné s telom? Veľa vecí. Napríklad že elektrina je všade, dokonca aj v ľudskom tele. Naše bunky sú špecializované na vedenie elektrického prúdu. Elektrina je potrebná na to, aby nervový systém vysielal signály do celého tela a do mozgu, čo nám umožňuje pohybovať sa, myslieť a cítiť.
Ako teda bunky riadia elektrické prúdy?
Prvky v našom tele, ako je sodík, draslík, vápnik a horčík, majú špecifický elektrický náboj. Takmer všetky naše bunky dokážu využiť tieto nabité prvky, nazývané ióny, na výrobu elektriny.
Trochu odbornejšieho opisu:
Bunky riadia tok špecifických nabitých prvkov cez membránu pomocou proteínov, ktoré sedia na povrchu bunky a vytvárajú otvor pre prechod určitých iónov. Tieto proteíny sa nazývajú iónové kanály. Keď je bunka stimulovaná, umožňuje to pozitívnym nábojom vstúpiť do bunky cez otvorené iónové kanály. Vnútro bunky sa potom stáva kladnejšie nabitým, čo spúšťa ďalšie elektrické prúdy, ktoré sa môžu zmeniť na elektrické impulzy, nazývané akčné potenciály. Naše telá využívajú určité vzorce akčných potenciálov na spustenie správnych pohybov, myšlienok a správania.
Prerušenie elektrického prúdu môže viesť ku chorobe. Napríklad, aby srdce mohlo pumpovať krv, bunky musia generovať elektrické prúdy, ktoré umožnia srdcovému svalu kontrakciu v správnom čase. Lekári môžu dokonca pozorovať tieto elektrické impulzy v srdci pomocou prístroja, ktorý sa nazýva elektrokardiogram alebo EKG. Nepravidelné elektrické prúdy môžu brániť srdcovým svalom v správnom sťahovaní, čo vedie k infarktu . Toto je len jeden príklad, ktorý ukazuje dôležitú úlohu elektriny v zdraví a chorobe.
Môže nastať aj opačný stimul, kedy elektrický prúd dokáže podporiť regeneráciu buniek a tela. Jedným z nich je Schumanová rezonancia.
Schumannova rezonancia je prirodzená elektromagnetická frekvencia generovaná magnetickým pólom Zeme. Objavil ho nemecký fyzik Winfried Otto Schumann v roku 1952, ktorý ako prvý predpovedal existenciu týchto rezonancií v zemskej atmosfére.
Schumannova rezonancia je slabý elektromagnetický signál s amplitúdou len niekoľko mikrovoltov na meter. Táto prirodzená rezonancia vzniká odrazom elektromagnetických vĺn medzi zemským povrchom a ionosférou, čím sa vytvára sférický vlnovod.
Zatiaľ čo výskum o výhodách Schumannovej rezonancie prebieha, viaceré štúdie naznačujú, že Schumannova frekvencia 7,83 Hz pozitívne ovplyvňuje ľudské zdravie a pohodu. Súvisí so zlepšenými kognitívnymi funkciami, zníženým stresom a úzkosťou, zvýšenou imunitou, funkciou spánku a oveľa viac.
Ako sa dostaneme do styku so Schumannovou rezonanciou? Grounding alebo tzv. uzemnenie tela, chôdza na boso po prírodnom potvrchu zeme.
Výskum zistil, že nedostatočná expozícia zemskému magnetickému pólu (Schumannova rezonancia) bola významným faktorom prispievajúcim k symptómom, ako je únava, depresia, strata hustoty kostí a stav beztiaže u astronautov vracajúcich sa z tohto priestoru. (Viac v texte o groundingu)
Okrem Schumannovej rezonancie, pozitívny vplyv elektrického vlnenia na telo a bunky máme aj z vystavovania sa slnečnému žiareniu. Avšak, týmto nie je myslené opaľovanie, ale pravidelné vystavovanie sa slnečnému svetlu, najmä ráno. Spomínali sme, že každé svetelné spektrum vplýva inak na mitochondrie. Najviac benefitné je červené a infračervené spektrum, ktoré podporuje aj náš cirkadiánny rytmus, reguláciu spánku a energetický výdaj. Samozrejme aj UV spektrum (ostatné svetelné spektrá ) majú pozitívny vplyv na naše zdravie, ale treba sa vystavovať postupne celému spektru aby sme z neho vyťažili benefit.
Zhrnutie
Ako ste si mohli všimnúť, základom nášho zdravia je zdravie našich buniek a stav našich mitochondrií. Pokiaľ nechceme stráviť zbytok života hasením ohňa, mali by sme naše zdravie začať budovať od základov a vytvoriť preňho, čo najlepšie prostredie. Dozvedeli sme sa že dôležitá súčasť zdravia sú zdravé, funkčné mitochondrie. Pozitívne na nich vplýva slnečné svetlo a magnetické pole zeme, ktoré podporujú ich správne fungovanie, a nesprávne prostredie ich dokáže zničiť a postupne oslabovať imunitu a znemožniť prirodzené fungovanie.
Mitochondriálne ochorenie môže spôsobiť celý rad zdravotných problémov, vrátane únavy, slabosti, metabolických porúch, záchvatov, kardiomyopatií, arytmií, vývojových alebo kognitívnych porúch, diabetes mellitus, poškodenia sluchu, zraku, rastu, funkcie pečene, gastrointestinálneho traktu alebo obličiek a mnoho iných.
Teraz sa pýtate ako to celé skombinovať a prakticky sa k týmto veciam dostať. Odpoveď je veľmi jednoduchá; vystavujme sa prirodzenému prostrediu, čo znamená tráviť čas v prírode a udržiavať sa v pohybe. Pretože aj pohyb podporuje tvorbu elektrickej energie ale to je už na iný článok.
Dbajte na svoje cirkadianné zdravie (spánok, strava, fasting, slnko a príroda) a telo sa vám poďakuje tým že bude viac imúnne. Viac o cirkadiánnom rytme sa dozviete v článku „Cirkadiánny Rytmus“ alebo literatúra od Dr.Satchin Panda “Cirkadiánny kód“.
Zaujímavým poznatkom využívania elektriny na regeneráciu poskytuje literatúra The Body Electric od Robert O.Becker a Gary Selden, kde opisujú svoje prvé experimenty aplikovania elektrického napätia pri regenerácii amputovaných končatín na žabách a salamandroch a neskôr aj na cicavcoch a ľudoch. A všetky boli úspešné.
A na koniec, pre väčších zvedavcov na tému mitochondrie, elektrické pole a svetlo odporúčam odbornejšiu literatúru “Spoznaj svoju biológiu” a “Kvantová biológia” od Jaroslav Lachký a jeho blog kde tieto témy rozoberá do hĺbky.
Zdroje
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/27890822/#:~:text=Laboratory%20studies%20show%20that%20short,and%20results%20in%20cell%20death.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2996814/#:~:text=The%20mitochondrial%20electron%20transport%20chain,%2Dinfrared%20(NIR)%20light.
https://www.graduate.umaryland.edu/gsa/gazette/February-2016/How-the-human-body-uses-electricity/#:~:text=Electricity%20is%20everywhere%2C%20even%20in,to%20move%2C%20think%20and%20feel.
https://www.chop.edu/conditions-diseases/mitochondrial-disease#:~:text=Mitochondrial%20disease%20can%20cause%20a,or%20kidney%20function%2C%20and%20more.
https://www.nasa.gov/mission_pages/sunearth/news/gallery/schumann-resonance.html#:~:text=Each%20lightning%20burst%20creates%20electromagnetic,heartbeat%20known%20as%20Schumann%20resonance.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2656447/#:~:text=SR%20is%20a%20background%20stationary,phenomenon%20was%20named%20after%20W.O.